Czy instynktownie wybieramy najlepsze dla nas kolory i czy rzeczywiście mogą one wpływać na nasz nastrój? Już w zasadach feng shui został podkreślony fakt, jak istotne znaczenie mają otaczające nas barwy. Chińska filozofia zauważa, że ciało człowieka podświadomie reaguje na barwy, wywołując określone reakcje organizmu. Są one silniejsze w przypadku mocnych barw np. czerwieni czy pomarańczu. Również badacze kognitywni są zdania, że przy pomocy kolorów można uzyskać zaplanowany efekt. Nieprzypadkowo ważnym randkom najczęściej towarzyszy czerwień, z kolei na spotkania formalne wybierana jest czerń i granat. Jak jest w przypadku koloru pomarańczowego? Czy jest on dobrym wyborem na co dzień?

 

Kolor pomarańczowy w modzie

Kolor pomarańczowy jest jedną z najbardziej wyrazistych barw. Kojarzy się z ogniem i słońcem, co z kolei prowadzi do pozytywnych skojarzeń. To barwa symbolizująca ciepło i bezpieczeństwo oraz niezwykłą energię. Jest to zauważalne m.in. w jej wpływie na inne kolory. Wystarczy, że do klasycznego stroju dodasz pomarańczowy dodatek, a całość momentalnie nabiera oryginalności. Przykładem może być tu pomarańczowy płaszcz, w którym intensywny wzór został umieszczony na ciemnym i klasycznym tle. Choć połączenie jest mocne, to jednocześnie zachowuje elegancki charakter i doskonale sprawdza się nawet w biurowych stylizacjach. Bardzo efektownie wygląda również połączenie koloru pomarańczowego z niebieskim. Barwy nawzajem się nasycają, tworząc intrygujący kontrast. Jest to świetnie widoczne w letnim kombinezonie w pasy. Zarówno wzór, jak i intensywna kolorystyka sprawiają, że ubranie przyciąga wzrok. Jeżeli szukasz delikatniejszego zestawienia, powinna przypaść Ci do gustu wiskozowa sukienka, która łączy pomarańcz z subtelnym fioletem. To bardzo rzadko spotykana mieszanka, przed którą ludzie niesłusznie mają obawy. Obie barwy doskonale się uzupełniają i tworzą razem nietuzinkową całość. Wiele osób zgodnie przyznaje, że to właśnie nasycone kolory pomagają obudzić pokłady kreatywności i wzmacniają pewność siebie. Pomarańczowe akcenty coraz częściej pojawiają się również w stylu biznesowym, gdzie w ciekawy sposób przełamują klasyczny kanon barw.

Kolor pomarańczowy w kulturze

Wiemy już, że pomarańcz kojarzony jest z ciepłem i żywotnością, jednak ta wyrazista barwa posiada w sobie także inne pole znaczeniowe. Ogień z jednej strony jest życiodajną siłą, ale jednocześnie stanowi sygnał przed niebezpieczeństwem. Gdy nasi przodkowie widzieli czerwono-pomarańczowe płomienie ognia, doskonale wiedzieli, że muszą uważać. To właśnie ta analogia sprawiła, że współcześnie pomarańcz stał się częścią znaków ostrzegawczych. Pomarańcz jest kojarzony z niezwykłą energią i żywotnością, właśnie dlatego przeważnie wybierają go ludzie młodzi oraz wszyscy Ci, którzy czują się zmęczeni i instynktownie decydują się na energetyczne kolory. Pomarańcz jest różnie interpretowany w zależności od tego, czy przeważa w nim proporcja żółci czy czerwieni. W pierwszym przypadku najczęściej jest on oznaką luksusu, a także egzotyki, natomiast w drugim łączy się z ciepłem i zagrożeniem. Doświadczeni filmowcy doskonale wiedzą, że na klimat oraz odbiór dzieła bardzo duży wpływ mają wykorzystane kolory. Pomarańczowa tonacja została użyta m.in. w filmach Łowca androidów oraz Mad Max: Fury Road. Kolor posłużył tu do stworzenia atmosfery zagrożenia i niepewności, a jednocześnie w dziele Ridley’a Scotta jest także tłem dla scen związanych z poczuciem bezpieczeństwa. Pewne jest, że pomarańcz to jedna z tych barw, obok których trudno przejść obojętnie. Jeżeli nie jesteś jeszcze przekonana do tak intensywnego koloru, na początek polecamy jeden element garderoby o tej barwie. Kiedy poczujesz w sobie niesamowity przypływ energii, będzie to znak, że przyszła pora na pomarańczowy total look.

5% RABATU

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA
I OTRZYMAJ 5% RABATU

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.